czwartek, 4 sierpnia 2016

Trochę o sondzie Juno

Raczej na pewno słyszeliście już o tej sondzie. Juno to teraz jeden z najgłośniejszych astronomicznych tematów. Będzie ona badać Jowisza oraz jego księżyce.
Nazwa pochodzi od jednej z żon Jowisza z mitologi rzymskiej - Junony, czyli z angielskiego Juno. Jej greckim odpowiednikiem jest Hera.
Sonda została wystrzelona 5 sierpnia 2011 roku przez Atlas V i została weszła w orbitę heliocentryczną. Po około dwóch latach wykorzystała grawitację Ziemi, by zwiększyć swoją prędkość. 5 lipca tego roku Juno weszła w orbitę Jowisza.

Będzie przelatywać 5 tyś. km od szczytu chmur. Sonda ma bardzo pancerną budowę. Jest zasilana panelami słonecznymi. Przy samej planecie będzie miała do dyspozycji 400 wat mocy. Podczas swobodnego lotu sonda wykonywać będzie 1 obrót na minutę, w czasie lotu eksperymentalnego 2 obroty na minutę, a podczas stabilizacji liczba obrotów wzrośnie aż do 5.

Na pokładzie sondy znajdują się 3 aluminiowe figurki LEGO przedstawiające: Galileusza, który jako pierwszy oglądał Jowisza i jego cztery główne księżyce, boginię Juno oraz boga Jowisza. Do tego jest tam tabliczka pamiątkowa poświęcona Galileuszowi. Rzeczy te zostały wzniesione na orbitę Jowisza we współpracy NASA z LEGO.

Sonda jest najszybszym obiektem zbudowanym przez człowieka. Dzięki sile grawitacji w najszybszym momencie osiągnęła nawet 70 km/s! W przeliczeniu to 265 650 km/h. Dla porównania prom kosmiczny leci z prędkością 27 000 km/h a zwykły samolot leci tylko 950 km/h.

Co 14 dni będzie wchodziła w pasy radiacyjne Jowisza i będzie prowadziła badania. Wykona 37 orbit.

Kilka dni temu na Ziemię spłynęło pierwsze zdjęcie z sondy. To dobry znak, bo oznacza, że aparat sondy działa.
Zdjęcie wykonane przez sondę Juno w ramach testów

Sonda 27 sierpnia wejdzie w pierwszą orbitę naukową. Czekamy!
Źródła: NASA, Astrofaza

1 komentarz:

  1. Chcę się pouczyć astronomii. Nie zapomnij pisać więcej o temacie planet i Bogów. :)

    OdpowiedzUsuń